Roklina Veľký Sokol 7.10.2018

V rámci Dní športu mesta Kežmarok sa 7. októbra 2018 uskutočnil turistický výlet do Slovenského raja roklinou Veľký Sokol. Turistickej akcie sa zúčastnilo 23 členov a priateľov klubu, zodpovednosť za akciu prebral pán Igor Kučár.

Výlet bol nádherný, počasie nám prialo, no náročnosť túry dala zabrať aj mladším ročníkom. Prechod tiesňavou umožňujú totiž rôzne zabudované technické zariadenia, ako rebríky, mostíky, lavičky, stúpačky či reťaze. Niektoré z nich si vyžadovali aj tú správnu dávku odvahy a sebazaprenia. Zákutia Veľkého Sokola sú však takto prístupnejšie aj širšiemu spektru turistov.

Túra sa začala na rázcestí v osade Píla, kde sme po zelenej značke poľnou cestou popod les prišli k horárni (610 m) a potom prešli na žltú značku vedúcu do tiesňavy Veľký Sokol. Najatraktívnejšou, no aj najnáročnejšou časťou túry je výstup najdlhšou tiesňavou Slovenského raja – práve tiesňavou Veľký Sokol, fascinujúcim terénom cez viacero vodopádov a kaskád, ktoré sú súčasťou národnej prírodnej rezervácie Sokol. V závere tiesňavy krátkym strmým výstupom cez les sme prišli k rázcestiu Glacká cesta (899 m) a pokračovali sme po červenej značke, na vrchol planiny Glac a ďalej k rázcestiu Malá poľana (990 m). Turistický výlet sme zakončili v stredisku Podlesok, kde nám po skutočne náročnej túre veľmi dobre padlo občerstvenie v miestnej reštaurácii.

Zraz účastníkov bol ráno o 7.00 h pri futbalovom štadióne a na to isté miesto sme sa vrátili okolo piatej hodiny popoludním – unavení, ale spokojní, plní nového elánu do nasledujúceho pracovného týždňa.

Spracovala: Mária Trajčíková