Turistika – šport pre všetkých

     Mesto Kežmarok sa okrem krásnych historických pamiatok môže pýšiť aj tým, že tu bol v roku 1873 založený Uhorský karpatský spolok, ktorý bol prvou turistickou organizáciou v Uhorsku a na Slovensku. Klub slovenských turistov KST Zlatná Kežmarok je hrdým pokračovateľom odkazu našich predchodcov. Je súčasťou jednej z najväčších občianskych  organizácií v segmente športu, turistiky a voľného času v Slovenskej republike.

     Náš klub KST Zlatná Kežmarok patrí medzi najväčšie na Slovensku, má 133 aktívnych členov. Geografická poloha nášho mesta je ideálna, podtatranská oblasť  je skutočným  rajom pre turistov – Vysoké Tatry, Nízke Tatry, Slovenský raj a Pieniny sú doslova na skok.

     Turistika pôsobí ako balzam na dušu. Je vhodná aj pre ľudí, ktorí so športovaním len začínajú, od najmladších až po seniorov. Z pravidelnej turistickej aktivity môže profitovať nielen naša telesná schránka, ale v neposlednom rade i psychika. Nikto nikdy nespochybnil, že pohyb v otvorenom prírodnom prostredí je jeden z najlepších spôsobov ako si upevňovať imunitu, posilniť fyzickú kondíciu a dosiahnuť psychickú pohodu. Pohybová aktivita v horách, či celkovo v prírode, má mnoho podôb. Dá sa vykonávať v každom ročnom období, s prihliadnutím na poveternostné podmienky. Turistika býva ideálna  na jeseň, no  turistu neodradí ani menej priaznivé počasie v priebehu roka. Každý turistický výlet je originálny a jedinečný, krásy prírody sú nevyčerpateľné a nekonečné.

      Základnou formou turistiky je klasická pešia turistika. Ľahšiu pešiu turistiku môžu vykonávať aj ľudia s rôznymi zdravotnými ťažkosťami. Môžu si zvoliť trasu rôznej obtiažnosti, podľa zdravotných možností a kondície. Základom je chôdza, čo je prirodzená a najrozšírenejšia svalová činnosť u človeka. Je vhodná pre všetky vekové kategórie, ideálna práve pre staršiu generáciu. Chôdza v prírodnom teréne extrémne  nezaťažuje kĺby a pohybový aparát. Výsledkom je lepšia nálada a optimistickejší postoj k životu, v konečnom dôsledku vedie k zvýšeniu výkonnosti a oddialeniu prejavov starnutia.

     V našom klube tvoria základ členskej základne práve seniori nad 60 rokov. Turistické akcie pripravujeme s prihliadnutím na fyzické možnosti našich členov, lebo bezpečný návrat z túry je našou prioritou. Nepotrebujeme žiadnu náročnú výstroj, jedine kvalitnú obuv, vhodné oblečenie a chuť urobiť niečo pre svoje zdravie. To sa nám darí na 100 %.

Ing. Zuzana Rumlová, predsedníčka výkonného výboru KST Zlatná Kežmarok